FANDOM


That's My Boy 2013 is a segment that premiered on 22 January 2013 and concluded on 4 May 2013. It is the 2013 edition of Eat Bulaga!'s iconic talent search for little boys who are smart, cute, and talented.

Since its inception in 1991, That's My Boy has been an important stepping stool for little kids dreaming to become like their favorite celebrities they see on television.

Three-year-old Deron James Plata of Candelaria, Quezon was named as the grand winner of That's My Boy 2013.

The Bee Gees-singing Angelico Claridad of Bacolod City bagged the title of first runner-up, while crowd-favorite Charles Jacob Briz of Calamba, Laguna was declared as the second runner-up of the competition.

Overview

Registration and audition

The beauty pageant was open to cute and talented boys who are 7 years old or below. Nationwide auditions drew in hundreds of registered little boys hoping to become the next winner of That's My Boy.

Auditions were also brought to distant regions in order to give a chance for aspiring contestants from distant communities to join the talent search. Regional auditions were held in the cities of Cebu, Davao, Bacolod, and Cagayan de Oro. Aspiring contestants who were selected in the provincial auditions immediately advanced in the qualifying rounds of the competition.

Daily rounds

The daily rounds occurred from 22 January to 20 March 2013.

Each daily round featured three new contestants competing against one another with their wit, talent, and charm. The children first introduced themselves along with their celebrity look-alike and a witty saying (kasabihan). They showed their cute and amazing skills in the talent portion and were then interviewed by two Eat Bulaga! hosts in the question-and-answer portion.

The criteria for judging were as follows:

  • 50% – Personality and wit
  • 50% – Talent

Daily winners received a cash prize of ₱20,000 and additional gift packs from the segment's sponsors. They also advanced to the semifinal rounds of the competition. Consolation prize of ₱5,000 was given to the other daily contestants.

Semifinal rounds

The semifinal rounds occurred from 21 March to 18 April 2012. Each semifinal round featured three returning contestants competing against one another with their talent, wit, and charm. The little boys showed their cute and amazing skills in the talent portion, which could either be the same act that they showed in the daily rounds or an entirely different talent. The contestants were once again briefly interviewed in the question-and-answer portion.

The twenty-six winners of the semifinal rounds each received a cash prize of ₱20,000 and advanced to the next round of the competition.

Wildcard round

The wildcard round was held on Friday, 19 April 2013. Three contestants who lost in the semifinal rounds were given the opportunity to compete in the segment once again. The contestants showed their cute and amazing skills in the talent portion and were then interviewed by the hosts in the question-and-answer portion.

Wildcard winner Prince Justine Navarro of Sta. Rosa, Laguna completed the roster for the next round as the twenty-seventh finalist.

Luzon finals (prejudging round)

BCT-tdeCMAAArgg

Mr. Pogi 2012 John Edric Ulang with That's My Boy contestants

The Luzon finals was held on Tuesday, 23 April 2013. This off-air prejudging round determined the four best contestants from the winners of the semifinal and wildcard rounds. After the live airing of Eat Bulaga!, the twenty-seven little boys showed off their skills in the talent portion and then received very simple questions from the judges in the interview portion.

The judges for the prejudging round included actress Gladys Reyes, actor Alden Richards, and Student Development director Kristina Rose G. Carlos.

Announcement of the winners was made on Saturday, 27 April 2013. Video snippets of the prejudging round were also shown before the announcement. Only seven finalists moved on to the grand finals.

Regional finals

The regional finals were held from 23 April to 26 April 2013. The rounds determined the best of the best from the regional auditions in Cebu, Davao, Bacolod, and Cagayan de Oro. The top three contestants from the auditions in each region were flown to Manila in order to perform at the Broadway Centrum. The provincial winners joined the other Luzon finalists and the international representative to move on to the grand finals of the competition.

International representative

The Filipino community of the United Arab Emirates sent a little boy that would become the international representative to That's My Boy 2013. Dean Simon Medinaceli became the twelfth candidate to the grand finals of the competition.

Prejudging round

The off-air prejudging round was held on Friday, 3 May 2013 after the live broadcast of Eat Bulaga!. From the twelve grand finalists, the prejudging round determined the Magic 6 contestants.

The prejudging round featured the twelve contestants showing off their skills in the talent portion and then answering questions in the interview portion. The panel of judges included Eat Bulaga! host Ruby Rodriguez, actress Marian Rivera, and child psychologist Jasmin Castillo-Merijilla.

No decision was immediately announced at the end of the round. Announcement of the Magic 6 was made on Saturday during the grand finals.

Grand finals

That's my boy top 6

Magic 6 finalists

The grand finals was held on Saturday, 4 May 2013. The talent portion was presented by Isabelle Daza and Pia Guanio. The question-and-answer portion was hosted by Vic Sotto and Joey de Leon.

The judges included Eat Bulaga! host Tito Sotto, singer Julie Anne San Jose, UP child development specialist Lillian Juadiong, Magnolia Chocolait product manager Elmer Villasanta, and songwriter Ogie Alcasid. The criteria for judging were as follows:

  • 50% – Personality and wit
  • 50% – Talent

For the final time, the twelve contestants took their introductory walk during the opening presentation of the pageant.

Announcement of prejudging round results (Magic 6)

After their introductory walk, the twelve finalists were narrowed down into the Magic 6 based on the results of the prejudging round that occurred. The Magic 6 finalists were Marc Jaycob Mataac, Charles Jacob Briz, Josh Vergel Grefalda, Deron James Plata, Angelico Claridad, and Harish Marc Solomon.

Final results

The Magic 6 finalists underwent final talent and interview portions. The contestants may either provide the same exact talent or have a different performance for the talent portion. Their wit and intelligence were tested in the question-and-answer portion with the panel of judges providing a different question to each of the six finalists.

Deron james that's my boy 2013

Grand winner Deron James Plata in the question-and-answer portion

Three-year-old Deron James Plata of Candelaria, Quezon was hailed as the grand winner of That's My Boy 2013, taking home ₱200,000 in cash as well as additional prizes from the sponsors.

First runner-up Angelico Claridad of Bacolod City won the title of first runner-up and was awarded ₱50,000 in cash and additional prizes from the segment's sponsors.

Charles Jacob Briz of Calamba, Laguna was given the second runner-up title and a cash prize of ₱30,000 and additional prizes. In addition, he also won the Cutest That's My Boy award for gaining the most number of likes on an Eat Bulaga!'s Facebook poll, taking home an additional ₱10,000.

The Best in Costume award was given to Dean Simon Medinaceli of the United Arab Emirates. The special award of That's My Most Friendly Boy was given to Sam Tagimacruz of Lapu-Lapu City. The Best in Talent was awarded to Josh Vergel Grefalda of Quezon City. Each special awardee received ₱10,000 cash and additional prizes from sponsors.

Results

Daily rounds

The daily rounds were held from 22 January to 20 March 2013. Each daily round featured three new contestants competing against one another with their wit, talent, and charm. Daily winners received a cash prize and advanced to the semifinal rounds.

Week of 22 January–25 January

Date Contestant Age Origin Result
Tuesday
22 January 2013
Rhyan Zyron Pacia 5 San Pablo, Laguna Eliminated
Benizeil Rayaj Gabriel 6 Pulilan, Bulacan Winner
Caden Leonard Santos 4 Pasay City Eliminated
Wednesday
23 January 2013
Prince Justine Navarro 6 Sta. Rosa, Laguna Winner
Ainsley Keene Monforte 6 Dasmariñas, Cavite Eliminated
Adrean Robert Santelices 7 Malabon City Eliminated
Thursday
24 January 2013
Yurl Ruben Impas 5 Pasay City Winner (tied)
Prince Kenjhee Sebastian 5 Hagonoy, Bulacan Winner (tied)
Dominique Justin Española 6 San Jose del Monte, Bulacan Winner (tied)
Friday
25 January 2013
Kyle Trystan Del Rosario 5 Meycauayan, Bulacan Winner
Kyzzer Benavente 6 Antipolo, Rizal Eliminated
Miguel Joseph Dela Cruz 5 Marikina City Eliminated



Week of 28 January–1 February

Date Contestant Age Origin Result
Monday
28 January 2013
Nazh Matthew Panganiban 6 Indang, Cavite Eliminated
Kengen Xylem Singson 7 Quezon City Eliminated
Aian Kurt Garcia 5 San Fernando, Pampanga Winner
Tuesday
29 January 2013
Marc Jaycob Mataac 3 Tondo, Manila Winner (tied)
Josh Vergel Grefalda 3 Quezon City Winner (tied)
Nhikzy Vheench Calma 3 San Andres Bukid, Manila Winner (tied)
Wednesday
30 January 2013
James Tyron Millano 6 Meycauayan, Bulacan Winner
Gabrielle Domingo 5 Angeles, Pampanga Eliminated
Dylan Lord Ignacio 5 Bacoor, Cavite Eliminated
Thursday
31 January 2013
Owen Clyde Cerbito 7 Pasay City Eliminated
Von Rodgewine Noot 7 Quezon City Winner
Charles Jomerick De Leon 7 Caloocan City Eliminated
Friday
1 February 2013
Yves Gabriel Flores 6 Binangonan, Rizal Eliminated
Dominic John Baltazar 4 Mangaldan, Pangasinan Winner
Joaquin Buico 4 Taguig City Eliminated



Week of 4 February–8 February

Date Contestant Age Origin Result
Monday
4 February 2013
Timothy Christian Peralta 5 Guiguinto, Bulacan Eliminated
John Nathan Contreras 5 Sta. Maria, Bulacan Winner
Jayden Chade Lowe 5 Bacoor, Cavite Eliminated
Tuesday
5 February 2013
Nicoli Lista 6 Pasig City Winner (tied)
Neo Ginrex Cyrus Tosco 4 Trece Martires, Cavite Eliminated
Jean-Louis Ikeda 6 Las Piñas City Winner (tied)
Wednesday
6 February 2013
John Steven De Guzman 6 Gapan, Nueva Ecija Eliminated
Maverick Miranda 6 San Luis, Pampanga Winner
Charles Benedict Mitra 7 Bocaue, Bulacan Eliminated
Thursday
7 February 2013
Luis Izen Calubay 4 Malabon City Winner (tied)
Alliane Mhiel Valencia 4 Marikina City Winner (tied)
Drege Ryker Peralta 4 Quezon City Winner (tied)
Friday
8 February 2013
Nourish Icon Lapuz 7 Marikina City Eliminated
Venz Dhustine Lamiel 6 Tondo, Manila Winner
Isaac Biel Reodica 7 Magdalena, Laguna Eliminated



Week of 11 February–15 February

Date Contestant Age Origin Result
Monday
11 February 2013
John Yuan Tablizo 4 San Pedro, Laguna Winner (tied)
Keefe Ystephagn Semana 4 Antipolo, Rizal Winner (tied)
Andrei John Banuelos 4 Imus, Cavite Winner (tied)
Tuesday
12 February 2013
Kaizer Valila 3 Malabon City Eliminated
John Jerich Grefalda 4 Pasig City Winner
Mark Francis II Berago 4 San Jose del Monte, Bulacan Eliminated
Wednesday
13 February 2013
Justin Paul De Leon 6 Quezon City Eliminated
Myko Anjelito Pentinio 6 Batangas City, Batangas Eliminated
Marcus Aeon Banzagales 5 Quezon City Winner
Thursday
14 February 2013
Mckenzie Aldridge Dela Cruz 3 San Pablo, Laguna Winner (tied)
Roeburne Diadem Luna 2 San Pedro, Laguna Winner (tied)
Mark Ivo Carpeso 4 Malabon City Eliminated
Friday
15 February 2013
Raja Cebastian Dominguez 6 Silang, Cavite Winner (tied)
Vincent Vyron Villaruel 6 Lipa, Batangas Winner (tied)
Jesse James Ongteco 5 Caloocan City Winner (tied)



Week of 18 February–22 February

Date Contestant Age Origin Result
Monday
18 February 2013
Accel Robson Ramos 5 Baliuag, Bulacan Eliminated
Angelico Claridad 7 Bacolod City Winner
Kc Ken Pineda 6 Bacoor, Cavite Eliminated
Tuesday
19 February 2013
Jhustin Euan Chua 6 San Jose del Monte, Bulacan Eliminated
Kim Aerok Llono 6 Quezon City Winner
Jasper Gabriel Raymundo 7 Quezon City Eliminated
Wednesday
20 February 2013
Dhaniel Gaven Lee Shelton 4 San Jode del Monte, Bulacan Eliminated
Rhon Luis Caser 4 Olongapo City Eliminated
Alecs Drei Fernandez 4 San Rafael, Bulacan Winner
Thursday
21 February 2013
Jullian Andrei Lascota 6 Caloocan City Eliminated
Mark Del Mundo 6 Cabuyao, Laguna Winner
Kalel Angelo Dangalan 7 Las Piñas City Eliminated
Friday
22 February 2013
Levin Ibañez 5 Bacoor, Cavite Eliminated
Kent Jarel Compuesto 7 Rosario, Cavite Eliminated
Conz Jhonniel Arroyo 7 Marikina City Winner



Week of 25 February–1 March

Date Contestant Age Origin Result
Monday
25 February 2013
Gaebriel Depaz 4 Dinalupihan, Bataan Winner
Cedric Dhanrey Del Rosario 5 Kawit, Cavite Eliminated
Abraham Bernabe Angus 5 Muntinlupa City Eliminated
Tuesday
26 February 2013
James Zyrix Castillo 5 Sta. Mesa, Manila Eliminated
Chill Destajo 4 Bacoor, Cavite Eliminated
Stanley Mitchell Pinlac 5 Batangas City, Batangas Winner
Wednesday
27 February 2013
Colin Euohan Lico 4 Imus, Cavite Eliminated
Shogun Draike Rivera 4 Pasig City Eliminated
Marcus Hayden Trirogoff 4 Pasay City Winner
Thursday
28 February 2013
Rafhael Laurence Matel 5 Indang, Cavite Eliminated
Francis Adrian Adarna 4 Malolos, Bulacan Winner
Clarenz Lepiten 5 Dasmariñas, Cavite Eliminated
Friday
1 March 2013
Jandyl Roque 7 Cavite City, Cavite Winner
Sean Carlo Gamboa 7 Antipolo, Rizal Eliminated
Sean Andrei Encarnacion 6 Pasay City Eliminated



Week of 4 March–8 March

Date Contestant Age Origin Result
Monday
4 March 2013
Cleo Franz Rivera 5 Meycauayan, Bulacan Winner
Nomiel James Figueroa 5 Dasmariñas, Cavite Eliminated
Osamu Suzuki 5 Marikina City Eliminated
Tuesday
5 March 2013
Lance Zacharie Dolatre 5 Sta. Maria, Bulacan Winner
John Achilles Sanglay 5 San Manuel, Tarlac Eliminated
Adrian Festejo, Jr. 5 Norzagaray, Bulacan Eliminated
Wednesday
6 March 2013
Charles Jacob Briz 4 Calamba, Laguna Winner (tied)
Curt Lawrenze Trajano 4 Malolos, Bulacan Winner (tied)
Kian Nash Nagata 4 Sta. Rosa, Laguna Winner (tied)
Thursday
7 March 2013
Teodorico Edquiban, Jr. 5 Malabon City Eliminated
Vincent Johnsigfred Montaña 4 Quezon City Eliminated
Rizen Jomar Cajuday 5 Cabanatuan, Nueva Ecija Winner
Friday
8 March 2013
Red Marcus Federipe 4 General Mariano Alvarez, Cavite Winner (tied)
Harvey Kyle Alagar 4 Cabuyao, Laguna Winner (tied)
King Azhmel Pascual 3 Malolos, Bulacan Winner (tied)



Week of 11 March–15 March

Date Contestant Age Origin Result
Monday
11 March 2013
Renzo Juaquin Tuangco 3 Cainta, Rizal Winner (tied)
Deron James Plata 3 Candelaria, Quezon Winner (tied)
Jerald Mathew Leoncio 4 Bacoor, Cavite Winner (tied)
Tuesday
12 March 2013
Chester Emmanuel Geronda 4 Taguig City Eliminated
Roshaun Azriel Jay Mamaligsa 4 Quezon City Winner
Marc Aldrich Salanguit 3 Tuy, Batangas Eliminated
Wednesday
13 March 2013
Jomaric Vitor 6 Norzagaray, Bulacan Eliminated
Marc Kryshan Sarmiento 6 Batangas City, Batangas Winner
Rhod Seacrest Paraiso 5 Quezon City Eliminated
Thursday
14 March 2013
Sean Ezekhiel Alcovendas 5 Mabalacat, Pampanga Eliminated
Casey Jedrik Palomares 5 Malolos, Bulacan Winner
Dwayne James Balcruz 6 Las Piñas City Eliminated
Friday
15 March 2013
Omar Sharief Uddin 5 Sampaloc, Manila Eliminated
Meg Ian Carl Rojas 6 General Trias, Cavite Eliminated
Lance Kharl Antonio Macalinao 5 Las Piñas City Winner



Week of 18 March–20 March

Date Contestant Age Origin Result
Monday
18 March 2013
Luis Miguel David 4 Sta. Cruz, Manila Eliminated
Jim Daniel Guison 3 Caloocan City Winner
Reign Seige Banzon 4 Mandaluyong City Eliminated
Tuesday
19 March 2013
Elijah Cyrus Amagen 5 Baguio City Eliminated
Robert James Beronia 6 Baguio City Winner
Arvin Canlas 6 Tarlac City, Tarlac Eliminated
Wednesday
20 March 2013
Chris Jhayden Dimalanta 4 Baguio City Eliminated
MJ Lucina 4 Baguio City Eliminated
Hejril Elegado 3 Asingan, Pangasinan Winner



Semifinal rounds

The semifinal rounds occurred from 21 March to 19 April 2013. Each semifinal round featured three returning contestants competing against one another once again. The little boys showed their cute and amazing skills in the talent portion, which could either be the same act that they showed in the daily rounds or an entirely different talent. The twenty-six winners of the semifinal rounds each received a cash prize and advanced to the next round of the competition.

Week of 21 March–23 March

Date Contestant Age Origin Result
Thursday
21 March 2013
Venz Dhustine Lamiel 6 Tondo, Manila Eliminated
John Nathan Contreras 5 Sta. Maria, Bulacan Winner (tied)
Aian Kurt Garcia 5 San Fernando, Pampanga Winner (tied)
Friday
22 March 2013
Nicoli Lista 6 Pasig CIty Winner
Vincent Vyron Villaruel 6 Lipa, Batangas Eliminated
Conz Jhonniel Arroyo 7 Marikina City Eliminated
Saturday
23 March 2013
John Yuan Tablizo 4 San Pedro, Laguna Winner (tied)
Alliane Mhiel Valencia 4 Marikina City Winner (tied)
Marc Jaycob Mataac 3 Tondo, Manila Winner (tied)



Week of 25 March–27 March

Date Contestant Age Origin Result
Monday
25 March 2013
Benizeil Rayaj Gabriel 6 Pulilan, Bulacan Eliminated
Dominique Justin Española 6 San Jose del Monte, Bulacan Eliminated
Jean-Louis Ikeda 6 Las Piñas City Winner
Tuesday
26 March 2013
Yurl Ruben Impas 5 Pasay City Eliminated
Von Rodgewine Noot 7 Quezon City Eliminated
Marcus Aeon Banzagales 5 Quezon City Winner
Wednesday
27 March 2013
Prince Justine Navarro 6 Sta. Rosa, Laguna Eliminated
Kim Aerok Llono 7 Quezon City Winner
Jandyl Roque 7 Imus, Cavite Eliminated



Week of 1 April–5 April

Date Contestant Age Origin Result
Monday
1 April 2013
Gaebriel Depaz 4 Dinalupihan, Bataan Eliminated
Red Marcus Federipe 4 General Mariano Alvarez, Cavite Eliminated
Charles Jacob Briz 4 Calamba, Laguna Winner
Tuesday
2 April 2013
Kyle Trystan Del Rosario 5 Meycauayan, Bulacan Winner
John Jerich Grefalda 5 Pasig City Eliminated
Stanley Mitchell Pinlac 5 Batangas City, Batangas Eliminated
Wednesday
3 April 2013
Jesse James Ongteco 5 Caloocan City Winner
Casey Jedrik Palomares 5 Malolos, Bulacan Eliminated
Cleo Franz Rivera 5 Meycauayan, Bulacan Eliminated
Thursday
4 April 2013
Andrei John Banuelos 4 Imus, Cavite Eliminated
Dominic John Baltazar 5 Mangaldan, Pangasinan Eliminated
Drege Ryker Peralta 4 Quezon City Winner
Friday
5 April 2013
Marcus Hayden Trirogoff 4 Pasay City Eliminated
Keefe Ystephagn Semana 4 Antipolo, Rizal Eliminated
Mckenzie Aldridge Dela Cruz 3 San Pedro, Laguna Winner



Week of 8 April–12 April

Date Contestant Age Origin Result
Monday
8 April 2013
Hejril Alejo Elegado 3 Asingan, Pangasinan Eliminated
Josh Vergel Grefalda 3 Quezon City Winner (tied)
Nhikzy Vheench Calma 4 San Andres Bukid, Manila Winner (tied)
Tuesday
9 April 2013
Luis Izen Calubay 4 Malabon City Winner (tied)
Jerald Mathew Leoncio 4 Bacoor, Cavite Winner (tied)
Kian Nash Nagata 4 Sta. Rosa, Laguna Winner (tied)
Wednesday
10 April 2013
Lance Zacharie Dolatre 5 Sta. Maria, Bulacan Eliminated
Lance Kharl Antonio Macalinao 5 Las Piñas City Winner
Raja Cebastian Dominguez 6 Silang, Cavite Eliminated
Thursday
11 April 2013
Francis Adrian Adarna 4 Malolos, Bulacan Eliminated
Harvey Kyle Alagar 4 Cabuyao, Laguna Winner
Roshaun Azriel Jay Mamaligsa 4 Quezon City Eliminated
Friday
12 April 2013
King Azhmel Pascual 3 Malolos, Bulacan Eliminated
Jim Daniel Guison 3 Caloocan City Eliminated
Deron James Plata 3 Candelaria, Quezon Winner



Week of 15 April–18 April

Date Contestant Age Origin Result
Monday
15 April 2013
Renzo Juaquin Tuangco 3 Cainta, Rizal Eliminated
Roeburne Diadem Luna 3 San Pedro, Laguna Winner
Alecs Drei Fernandez 4 San Rafael, Bulacan Eliminated
Tuesday
16 April 2013
James Tyron Millano 6 Meycauayan, Bulacan Eliminated
Maverick Miranda 6 San Luis, Pampanga Winner
Marc Kryshan Sarmiento 6 Batangas City, Batangas Eliminated
Wednesday
17 April 2013
Prince Kenjhee Sebastian 5 Hagonoy, Bulacan Eliminated
Curt Lawrenze Trajano 4 Malolos, Bulacan Eliminated
Rizen Jomar Cajuday 5 Cabanatuan, Nueva Ecija Winner
Thursday
18 April 2013
Mark Del Mundo 6 Cabuyao, Laguna Eliminated
Robert James Beronia 6 Baguio City Eliminated
Angelico Claridad 7 Bacolod City Winner



Wildcard round

The wildcard round occurred on Friday, 19 April 2013. Three contestants who lost in the daily rounds were given the opportunity to compete in the segment once more. The wildcard winner joined the other semifinal round winners.

Date Contestant Age Origin Result
Friday
19 April 2013
Prince Justine Navarro 6 Sta. Rosa, Laguna Winner
Cleo Franz Rivera 5 Meycauayan, Bulacan Eliminated
Conz Jhonniel Arroyo 7 Marikina City Eliminated



Luzon finals (prejudging round)

The Luzon finals was held on Tuesday, 23 April 2013. This off-air prejudging round determined the four best contestants from the winners of the semifinal and wildcard rounds. Announcement of the winners were made on Saturday, 27 April 2013.

Date Contestant Age Origin Result
Tuesday
23 April 2013
John Nathan Contreras 5 Sta. Maria, Bulacan Eliminated
Aian Kurt Garcia 5 San Fernando, Pampanga Eliminated
Nicoli Lista 6 Nicoli Lista Eliminated
John Yuan Tablizo 4 San Pedro, Laguna Eliminated
Alliane Mhiel Valencia 4 Marikina City Winner
Marc Jaycob Mataac 3 Tondo, Manila Winner
Jean-Louis Ikeda 6 Las Piñas City Eliminated
Marcus Aeon Banzagales 5 Quezon City Eliminated
Kim Aerok Llono 7 Quezon City Eliminated
Charles Jacob Briz 4 Calamba, Laguna Winner
Kyle Trystan Del Rosario 5 Meycauayan, Bulacan Eliminated
Jesse James Ongteco 5 Caloocan City Eliminated
Drege Ryker Peralta 4 Quezon City Winner
Mckenzie Aldridge Dela Cruz 3 San Pedro, Laguna Eliminated
Josh Vergel Grefalda 3 Quezon City Winner
Nhikzy Vheench Calma 4 San Andres Bukid, Manila Eliminated
Luis Izen Calubay 4 Malabon City Eliminated
Jerald Mathew Leoncio 4 Bacoor, Cavite Eliminated
Kian Nash Nagata 4 Sta. Rosa, Laguna Eliminated
Lance Kharl Antonio Macalinao 5 Las Piñas City Eliminated
Harvey Kyle Alagar 4 Cabuyao, Laguna Eliminated
Deron James Plata 3 Candelaria, Quezon Winner
Roeburne Diadem Luna 3 San Pedro, Laguna Eliminated
Maverick Miranda 6 San Luis, Pampanga Eliminated
Rizen Jomar Cajuday 5 Cabanatuan, Nueva Ecija Eliminated
Angelico Claridad 7 Bacolod City Winner
Prince Justine Navarro 6 Sta. Rosa, Laguna Eliminated



Regional finals

The regional finals were held from 23 April to 26 April 2013. The rounds determined the best of the best from the regional auditions in Cebu, Davao, Bacolod, and Cagayan de Oro. The top three contestants from the auditions in each region were flown to Manila in order to perform at the Broadway Centrum. The provincial winners joined the other Luzon finalists to move on to the grand finals of the competition.

Date Contestant Age Origin Result
Tuesday
23 April 2013
CEBU
Sam Tagimacruz 6 Lapu-Lapu City Winner
Sven Laurence Zoei Olsen 5 Cebu City Eliminated
Shawnly Thomas Atuel 6 Danao, Cebu Eliminated
Wednesday
24 April 2013
DAVAO
Fender Asbi 4 Davao City Eliminated
Ken Gabriel Castillo 5 Davao City Eliminated
Harish Marc Solomon 4 Davao City Winner
Thursday
25 April 2013
BACOLOD
John Recard Dofeliz 5 Bacolod City Eliminated
John Vinmar Arias 6 Bacolod City Eliminated
Emilio Aguilar, Jr. 5 Bacolod City Winner
Friday
26 April 2013
CAGAYAN DE ORO
Gian Creyson Manuel 5 Cagayan de Oro Winner
Vincent Santos 5 Tagoloan, Misamis Oriental Eliminated
John Benedict Gonzales 5 Cagayan de Oro Eliminated



Prejudging round

The off-air prejudging round was held on Friday, 3 May 2013 after the live broadcast of Eat Bulaga!. The twelve grand finalists participated in the prejudging in order to be narrowed down into six grand finalists. Announcement of the Magic 6 was made on Saturday during the grand finals.

Grand Finalists/Prejudging Participants
486573 524781694236034 1490226291 n
Alliane Mhiel Valencia
217128 541250825922454 2050831387 n
Marc Jaycob Mataac
935481 540771482637055 226386664 n
Charles Jacob Briz
3contestantstmb2013
Drege Ryker Peralta
320738 540771512637052 61627927 n
Josh Vergel Grefalda
5e8621a8c7cf148f9acabde43438720d 400x400
Deron James Plata
942243 540771415970395 47386699 n
Angelico Claridad
48053 540771529303717 674594206 n
Sam Tagimacruz
183133 540771469303723 1037344637 n
Harish Marc Solomon
942939 540771429303727 1641220783 n
Emilio Aguilar, Jr.
390702 540771445970392 2044832534 n
Gian Creyson Manuel
3591 540771609303709 1235067828 n
Dean Simon Medinaceli



Grand finals

The grand finals was held on Saturday, 4 May 2013 at the Broadway Centrum. The talent portion was hosted by Isabelle Daza and Pia Guanio, while Vic Sotto and Joey de Leon hosted the question-and-answer portion.

Announcement of prejudging round results (Magic 6) 

The twelve finalists were narrowed down into the Magic 6 based on the results of the prejudging round. The six remaining finalists then competed for the last time in the final talent and interview portions.

Contestant Age Origin
Marc Jaycob Mataac 3 Tondo, Manila
Charles Jacob Briz 5 Calamba, Laguna
Josh Vergel Grefalda 3 Quezon City
Deron James Plata 3 Candelaria, Quezon
Angelico Claridad 7 Bacolod City
Harish Marc Solomon 4 Davao City



Final results

Contestant Age Origin Result
3379445abb5587bfbb26566d2a95bab7 400x400 Deron James Plata 3 Candelaria, Quezon Grand winner
603581 541251209255749 1029970684 n Angelico Claridad 7 Bacolod City First runner-up
941587 541250729255797 1486103163 n
Charles Jacob Briz 5 Calamba, Laguna Second runner-up
  Special Award
Award Contestant Age Origin
Cutest That's My Boy (online favorite) Charles Jacob Briz 4 Calamba, Laguna
Best in Talent Josh Vergel Grefalda 3 Quezon City
Best in Costume Dean Simon Medinaceli 5 United Arab Emirates
That's My Most Friendly Boy Sam Tagimacruz 6 Lapu-Lapu City

List of Contestants

A total of 139 contestants competed in the 2013 edition of That's My Boy. The contestants are listed in alphabetical order based on their last names. Also listed are the ages of the contestants during their first appearance in the competition.

Full List of Contestants
Contestant Age Origin
Francis Adrian Adarna 4 Malolos, Bulacan
Emilio Aguilar, Jr. 5 Bacolod City
Harvey Kyle Alagar 4 Cabuyao, Laguna
Sean Ezekhiel Alcovendas 5 Mabalacat, Pampanga
Elijah Cyrus Amagen 5 Baguio City
Abraham Bernabe Angus 5 Muntinlupa City
John Vinmar Arias 6 Bacolod City
Conz Jhonniel Arroyo 7 Marikina City
Fender Asbi 4 Davao City
Shawnly Thomas Atuel 6 Danao, Cebu
Dwayne James Balcruz 6 Las Piñas City
Dominic John Baltazar 4 Mangaldan, Pangasinan
Andrei John Banuelos 4 Imus, Cavite
Marcus Aeon Banzagales 5 Quezon City
Reign Seige Banzon 4 Mandaluyong City
Kyzzer Benavente 6 Antipolo, Rizal
Mark Francis II Berago 4 San Jose del Monte, Bulacan
Robert James Beronia 6 Baguio City
Charles Jacob Briz 4 Calamba, Laguna
Joaquin Buico 4 Taguig City
Rizen Jomar Cajuday 5 Cabanatuan, Nueva Ecija
Nhikzy Vheench Calma 3 San Andres Bukid, Manila
Luis Izen Calubay 4 Malabon City
Arvin Canlas 6 Tarlac City, Tarlac
Mark Ivo Carpeso 4 Malabon City
Rhon Luis Caser 4 Olongapo City
James Zyrix Castillo 5 Sta. Mesa, Manila
Ken Gabriel Castillo 5 Davao City
Owen Clyde Cerbito 7 Pasay City
Jhustin Euan Chua 6 San Jose del Monte, Bulacan
Angelico Claridad 7 Bacolod City
Kent Jarel Compuesto 7 Rosario, Cavite
John Nathan Contreras 5 Sta. Maria, Bulacan
Kalel Angelo Dangalan 7 Las Piñas City
Luis Miguel David 4 Sta. Cruz, Manila
John Steven De Guzman 6 Gapan, Nueva Ecija
Mckenzie Aldridge Dela Cruz 3 San Pablo, Laguna
Miguel Joseph Dela Cruz 5 Marikina City
Charles Jomerick De Leon 7 Caloocan City
Justin Paul De Leon 6 Quezon City
Mark Del Mundo 6 Cabuyao, Laguna
Cedric Dhanrey Del Rosario 5 Kawit, Cavite
Kyle Trystan Del Rosario 5 Meycauayan, Bulacan
Gaebriel Depaz 4 Dinalupihan, Bataan
Chill Destajo 4 Bacoor, Cavite
Chris Jhayden Dimalanta 4 Baguio City
John Recard Dofeliz 5 Bacolod City
Lance Zacharie Dolatre 5 Sta. Maria, Bulacan
Gabrielle Domingo 5 Angeles, Pampanga
Raja Cebastian Dominguez 6 Silang, Cavite
Teodorico Edquiban, Jr. 5 Malabon City
Hejril Elegado 3 Asingan, Pangasinan
Sean Andrei Encarnacion 6 Pasay City
Dominique Justin Española 6 San Jose del Monte, Bulacan
Red Marcus Federipe 4 General Mariano Alvarez, Cavite
Alecs Drei Fernandez 4 San Rafael, Bulacan
Adrian Festejo, Jr. 5 Norzagaray, Bulacan
Nomiel James Figueroa 5 Dasmariñas, Cavite
Yves Gabriel Flores 6 Binangonan, Rizal
Benizeil Rayaj Gabriel 6 Pulilan, Bulacan
Sean Carlo Gamboa 7 Antipolo, Rizal
Aian Kurt Garcia 5 San Fernando, Pampanga
Chester Emmanuel Geronda 4 Taguig City
John Benedict Gonzales 5 Cagayan de Oro
John Jerich Grefalda 4 Pasig City
Josh Vergel Grefalda 3 Quezon City
Jim Daniel Guison 3 Caloocan City
Levin Ibañez 5 Bacoor, Cavite
Dylan Lord Ignacio 5 Bacoor, Cavite
Jean-Louis Ikeda 6 Las Piñas City
Yurl Ruben Impas 5 Pasay City
Venz Dhustine Lamiel 6 Tondo, Manila
Nourish Icon Lapuz 7 Marikina City
Jullian Andrei Lascota 6 Caloocan City
Jerald Mathew Leoncio 4 Bacoor, Cavite
Clarenz Lepiten 5 Dasmariñas, Cavite
Colin Euohan Lico 4 Imus, Cavite
Nicoli Lista 6 Pasig City
Kim Aerok Llono 6 Quezon City
Jayden Chade Lowe 5 Bacoor, Cavite
MJ Lucina 4 Baguio City
Roeburne Diadem Luna 2 San Pedro, Laguna
Lance Kharl Antonio Macalinao 5 Las Piñas City
Roshaun Azriel Jay Mamaligsa 4 Quezon City
Gian Creyson Manuel 5 Cagayan de Oro
Marc Jaycob Mataac 3 Tondo, Manila
Rafhael Laurence Matel 5 Indang, Cavite
Dean Simon Medinaceli 5 United Arab Emirates
James Tyron Millano 6 Meycauayan, Bulacan
Maverick Miranda 6 San Luis, Pampanga
Charles Benedict Mitra 7 Bocaue, Bulacan
Ainsley Keene Monforte 6 Dasmariñas, Cavite
Vincent Johnsigfred Montaña 4 Quezon City
Kian Nash Nagata 4 Sta. Rosa, Laguna
Prince Justine Navarro 6 Sta. Rosa, Laguna
Von Rodgewine Noot 7 Quezon City
Sven Laurence Zoei Olsen 5 Cebu City
Jesse James Ongteco 5 Caloocan City
Rhyan Zyron Pacia 5 San Pablo, Laguna
Casey Jedrik Palomares 5 Malolos, Bulacan
Nazh Matthew Panganiban 6 Indang, Cavite
Rhod Seacrest Paraiso 5 Quezon City
King Azhmel Pascual 3 Malolos, Bulacan
Myko Anjelito Pentinio 6 Batangas City, Batangas
Drege Ryker Peralta 4 Quezon City
Timothy Christian Peralta 5 Guiguinto, Bulacan
Kc Ken Pineda 6 Bacoor, Cavite
Stanley Mitchell Pinlac 5 Batangas City, Batangas
Deron James Plata 3 Candelaria, Quezon
Accel Robson Ramos 5 Baliuag, Bulacan
Jasper Gabriel Raymundo 7 Quezon City
Isaac Biel Reodica 7 Magdalena, Laguna
Cleo Franz Rivera 5 Meycauayan, Bulacan
Shogun Draike Rivera 4 Pasig City
Meg Ian Carl Rojas 6 General Trias, Cavite
Jandyl Roque 7 Cavite City, Cavite
Marc Aldrich Salanguit 3 Tuy, Batangas
John Achilles Sanglay 5 San Manuel, Tarlac
Adrean Robert Santelices 7 Malabon City
Caden Leonard Santos 4 Pasay City
Vincent Santos 5 Tagoloan, Misamis Oriental
Marc Kryshan Sarmiento 6 Batangas City, Batangas
Prince Kenjhee Sebastian 5 Hagonoy, Bulacan
Keefe Ystephagn Semana 4 Antipolo, Rizal
Dhaniel Gaven Lee Shelton 4 San Jode del Monte, Bulacan
Kengen Xylem Singson 7 Quezon City
Harish Marc Solomon 4 Davao City
Osamu Suzuki 5 Marikina City
John Yuan Tablizo 4 San Pedro, Laguna
Sam Tagimacruz 6 Lapu-Lapu City
Neo Ginrex Cyrus Tosco 4 Trece Martires, Cavite
Curt Lawrenze Trajano 4 Malolos, Bulacan
Marcus Hayden Trirogoff 4 Pasay City
Renzo Juaquin Tuangco 3 Cainta, Rizal
Omar Sharief Uddin 5 Sampaloc, Manila
Alliane Mhiel Valencia 4 Marikina City
Kaizer Valila 3 Malabon City
Vincent Vyron Villaruel 6 Lipa, Batangas
Jomaric Vitor 6 Norzagaray, Bulacan
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.